19 January - 1 February 2015
Put yourself on court with ReturnServe. From analysing returns on the court to measuring social sentiment. Data is a game changer. IBM.
Put yourself on court with ReturnServe. From analysing returns on the court to measuring social sentiment. Data is a game changer. IBM.
Search

Practice Schedule: 25 January 2015

 
Court 5
 Day Session 1
Lucie Hradecka (CZE) 
Andrea Hlavackova (CZE) 
09:30 - 10:00
 Day Session 2
Michael Chang (USA) 
10:00 - 10:30
 Day Session 3
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 
Alla Kudryavtseva (RUS) 
10:30 - 11:00
 Day Session 4
Michaella Krajicek (NED) 
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 
11:00 - 11:30
 Day Session 5
Kveta Peschke (CZE) 
Marcin Matkowski (POL) 
11:30 - 12:00
 Day Session 6
Kristina Mladenovic (FRA) 
12:00 - 12:30
Court 6
 Day Session 1
Andreja Klepac (SLO) 
Klaudia Jans-Ignacik (POL) 
09:30 - 10:00
 Day Session 2
Alicja Rosolska (POL) 
Gabriela Dabrowski  
10:00 - 10:30
Court 7
 Day Session 1
Tamachan Momkoonthod  
Destanee Aiava  
09:30 - 10:00
 Day Session 2
Kimberly Birrell  
Maia Lumsden  
10:00 - 10:30
Court 8
 Day Session 1
Nina Potocnik  
Miriam Kolodziejova  
09:30 - 10:00
 Day Session 2
Tami Grende  
Sara Tomic  
10:00 - 10:30
Court 9
 Day Session 1
Sam Groth (AUS) 
Eric Butorac (USA) 
10:00 - 11:00
 Day Session 2
Ekaterina Makarova (RUS) 
11:00 - 11:30
 Day Session 3
Ekaterina Makarova (RUS) 
11:00 - 11:30
 Day Session 4
Julien Benneteau (FRA) 
Edouard Roger-Vasselin (FRA) 
11:30 - 12:00
 Day Session 5
Andreas Seppi (ITA) 
12:00 - 12:30
 Day Session 6
Daniel Nestor (CAN) 
12:30 - 13:00
 Day Session 7
Martina Hingis  
Leander Paes (IND) 
Elena Vesnina (RUS) 
Stefanie Voegele (SUI) 
13:00 - 13:30
 Day Session 8
Martina Hingis  
Leander Paes (IND) 
13:30 - 14:00
 Day Session 9
Madison Brengle (USA) 
14:00 - 15:00
 Day Session 10
Aliz� Cornet (FRA) 
15:00 - 15:30
Court 10
 Day Session 1
Anna Blinkova  
Deria Nur Haliza  
09:45 - 10:15
 Day Session 2
Shuyue Ma  
Jil Belen Teichmann  
10:15 - 10:45
Court 11
 Day Session 1
Viktor Durasovic  
Mandresy Rakotomalala  
09:45 - 10:15
 Day Session 2
Katharina Hobgarski  
10:15 - 10:45
Court 12
 Day Session 1
Kimika Sakata  
Dalma Galfi  
09:45 - 10:15
 Day Session 2
Chien Hsun Lo  
Benjamin Hannestad  
10:15 - 10:45
Court 13
 Day Session 1
Alex Molcan  
Taylor Fritz  
09:45 - 10:15
 Day Session 2
Priscilla Hon  
Charlotte Robillard-Millette  
10:15 - 10:45
 Day Session 3
Priscilla Hon  
Charlotte Robillard-Millette  
10:15 - 10:45
Court 14
 Day Session 1
Cara Black (ZIM) 
Darija Jurak (CRO) 
08:30 - 10:00
 Day Session 2
Florin Mergea (ROU) 
Dominic Inglot  
10:00 - 11:00
 Day Session 3
Flavia Pennetta (ITA) 
11:00 - 12:00
 Day Session 4
Pablo Andujar (ESP) 
12:00 - 13:00
 Day Session 5
Robert Lindstedt (SWE) 
Lisa Raymond (USA) 
Rohan Bopanna (IND) 
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 
13:00 - 13:30
 Day Session 6
Robert Lindstedt (SWE) 
Lisa Raymond (USA) 
Rohan Bopanna (IND) 
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 
13:00 - 13:30
 Day Session 7
Elena Vesnina (RUS) 
Stefanie Voegele (SUI) 
13:30 - 14:00
 Day Session 8
Masa Jovanovic (AUS) 
Sam Thompson  
14:00 - 14:30
 Day Session 9
Jamie Murray (GBR) 
John Peers (AUS) 
14:30 - 15:30
 Day Session 10
Jamie Murray (GBR) 
John Peers (AUS) 
14:30 - 15:30
Court 15
 Day Session 1
Yue Yuan  
09:45 - 10:15
 Day Session 2
Tim Sandkaulen  
Orlando Luz  
10:15 - 10:45
Court 16
 Day Session 1
Serena Williams (USA) 
09:00 - 10:45
 Day Session 2
Rafael Nadal  
10:45 - 11:30
 Day Session 3
Milos Raonic  
12:00 - 13:30
 Day Session 4
Milos Raonic (CAN) 
12:00 - 13:30
 Day Session 5
Rohan Bopanna (IND) 
13:30 - 14:00
 Day Session 6
Rohan Bopanna (IND) 
13:30 - 14:00
 Day Session 7
Bernard Tomic (AUS) 
14:00 - 14:30
 Day Session 8
Nick Kyrgios (AUS) 
14:30 - 15:30
 Day Session 9
Mansour Bahrami  
15:30 - 16:00
 Day Session 10
Luke Saville (AUS) 
16:00 - 16:30
 Day Session 11
Yanina Wickmayer (BEL) 
17:00 - 18:00
 Day Session 12
Pablo Cuevas (URU) 
18:00 - 19:00
Court 17
 Day Session 1
Maria Sharapova (RUS) 
10:00 - 11:00
 Day Session 2
Dominic Inglot  
11:00 - 12:00
 Day Session 3
Tomas Berdych (CZE) 
12:00 - 13:00
 Day Session 4
Kei Nishikori (JPN) 
13:00 - 14:00
 Day Session 5
Dominika Cibulkova (SVK) 
14:00 - 15:30
 Day Session 6
Mathilde Johansson (FRA) 
Jonas Bjorkman (SWE) 
15:30 - 17:00
 Day Session 7
Simona Halep (ROU) 
17:00 - 18:00
Court 18
 Day Session 1
Mark Philippoussis (AUS) 
10:00 - 11:00
 Day Session 2
Casey Dellacqua (AUS) 
John Peers (AUS) 
11:00 - 11:30
 Day Session 3
Casey Dellacqua (AUS) 
John Peers (AUS) 
11:00 - 11:30
 Day Session 4
Kevin Anderson (RSA) 
11:30 - 12:30
 Day Session 5
Kevin Anderson (RSA) 
11:30 - 12:30
 Day Session 6
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 
12:30 - 13:30
 Day Session 7
Novak Djokovic (SRB) 
John-Patrick Smith  
14:00 - 15:30
 Day Session 8
Novak Djokovic (SRB) 
John-Patrick Smith (AUS) 
14:00 - 15:30
 Day Session 9
David Wagner (USA) 
16:00 - 17:00
 Day Session 10
David Wagner (USA) 
16:00 - 17:00
Court 19
 Day Session 1
Xinyu Gao  
Maddison Inglis  
09:45 - 10:15
 Day Session 2
Aliona Bolsova Zadoinov  
Anja Dokic  
10:15 - 10:45
Court 20
 Day Session 1
Mia Horvit  
09:15 - 09:45
 Day Session 2
Margot Yerolymos  
09:45 - 10:15
 Day Session 3
Raquel Pedraza  
Tessah Andrianjafitrimo  
10:15 - 10:45
Court 21
 Day Session 1
Pat Cash (AUS) 
09:00 - 09:30
 Day Session 2
Andrew Whittington  
Alex Bolt  
10:30 - 11:00
 Day Session 3
Andrew Whittington (AUS) 
Alex Bolt  
10:30 - 11:00
 Day Session 4
Jonathan Erlich (ISR) 
Treat Huey (PHI) 
11:30 - 12:00
 Day Session 5
Feliciano Lopez (ESP) 
Max Mirnyi (BLR) 
12:00 - 12:30
 Day Session 6
Silvia Soler Espinosa  
Mar�a-Teresa Torr�-Flor (ESP) 
12:30 - 13:00
 Day Session 7
David Ferrer (ESP) 
13:30 - 14:30
 Day Session 8
Marcelo Melo (BRA) 
Ivan Dodig (CRO) 
14:30 - 16:00
 Day Session 9
Oliver Marach (AUT) 
Michael Venus (NZL) 
16:00 - 17:00
 Day Session 10
Jie Zheng (CHN) 
17:00 - 18:00
 Day Session 11
Yulia Putintseva (RUS) 
18:00 - 19:00
Court 22
 Day Session 1
Katherine Sebov  
Petra Hule  
09:45 - 10:15
 Day Session 2
Tereza Mihalikova  
Nicole Kraemer  
10:15 - 10:45
Court 23
 Day Session 1
Venus Williams (USA) 
09:00 - 11:00
 Day Session 2
Fabio Fognini (ITA) 
Simone Bolelli (ITA) 
11:00 - 12:00
 Day Session 3
Horia Tecau (ROU) 
Scott Lipsky (USA) 
12:00 - 12:30
 Day Session 4
Horia Tecau (ROU) 
Scott Lipsky (USA) 
12:00 - 12:30
 Day Session 5
Alexander Peya (AUT) 
12:30 - 13:00
 Day Session 6
Gilles Muller (LUX) 
13:00 - 14:00
 Day Session 7
Gilles Muller (LUX) 
13:00 - 14:00
 Day Session 8
Garbi�e Muguruza (ESP) 
14:00 - 15:00
 Day Session 9
Jie Zheng (CHN) 
Yung-Jan Chan (TPE) 
Hao - Ching Chan  
15:00 - 16:30
 Day Session 10
Adam Kellerman  
16:30 - 17:30
 Day Session 11
Jiske Griffioen (NED) 
19:00 - 21:00
NTC Outdoor 24
 Day Session 1
Jessica Moore (AUS) 
08:00 - 09:00
 Day Session 2
Jessica Moore (AUS) 
08:00 - 09:00
 Day Session 3
John-Patrick Smith  
10:00 - 11:00
 Day Session 4
John-Patrick Smith (AUS) 
10:00 - 11:00
 Day Session 5
Seong Chan Hong  
Yunseong Chung  
11:00 - 11:30
 Day Session 6
Nam Hoang Ly  
11:30 - 12:00
 Day Session 7
Katarina Srebotnik (SLO) 
Caroline Garcia (FRA) 
Su-Wei Hsieh (TPE) 
Sania Mirza (IND) 
13:00 - 14:00
 Day Session 8
Madison Keys (USA) 
14:00 - 16:00
 Day Session 9
Matthew Barton  
17:30 - 18:30
 Day Session 10
Matthew Barton  
17:30 - 18:30
NTC Outdoor 25
 Day Session 1
Olga Fridman  
10:30 - 11:00
 Day Session 2
Yibing Wu  
Soon Woo Kwon  
11:00 - 11:30
 Day Session 3
Juan Rosas  
11:30 - 12:00
 Day Session 4
Brian Tran  
Miomir Kecmanovic  
12:00 - 12:30
 Day Session 5
Daniel Nolan  
Akira Santillan  
12:30 - 13:00
 Day Session 6
Alex De Minaur  
Mitchell Harper  
13:00 - 13:30
 Day Session 7
Blake Ellis  
13:30 - 14:00
 Day Session 8
Lloyd Harris  
14:30 - 15:00
 Day Session 9
Stefanos Tsitsipas  
Aleksandre Bakshi  
15:30 - 16:00
 Day Session 10
Tung-Lin Wu  
16:00 - 16:30
NTC Outdoor 26
 Day Session 1
Michaela Haet  
Violet Apisah  
10:30 - 11:00
 Day Session 2
Stan Wawrinka (SUI) 
11:00 - 12:30
 Day Session 3
Sora Fukuda  
Mikael Ymer  
12:30 - 13:00
 Day Session 4
Renta Tokuda  
Jumpei Yamasaki  
13:00 - 13:30
 Day Session 5
Christian Sigsgaard  
Nam Hoang Ly  
13:30 - 14:00
 Day Session 6
Chloe Hule  
14:00 - 14:30
 Day Session 7
Jake Delaney  
Marc Polmans  
15:00 - 15:30
 Day Session 8
Jake Delaney  
Marc Polmans  
15:00 - 15:30
 Day Session 9
Johan Nikles  
15:30 - 16:00
 Day Session 10
Alexander Bublik  
16:00 - 16:30
 Day Session 11
Fabian Fallert  
16:30 - 17:00
NTC Outdoor 27
 Day Session 1
Pranjala Yadlapalli  
10:00 - 10:30
 Day Session 2
Tatsuma Ito (JPN) 
11:00 - 11:30
 Day Session 3
Olivia Hauger  
11:30 - 12:00
 Day Session 4
Bianca Turati  
Jade Lewis  
12:00 - 12:30
 Day Session 5
Raveena Kingsley  
12:30 - 13:00
 Day Session 6
Duck Hee Lee  
13:00 - 13:30
 Day Session 7
Emily Arbuthnott  
Emilie Francati  
13:30 - 14:00
 Day Session 8
Yosuke Watanuki  
Jumpei Yamasaki  
14:00 - 14:30
 Day Session 9
Katherine Poluta  
Deria Nur Haliza  
15:00 - 15:30
 Day Session 10
Manca Pislak  
16:00 - 17:00
NTC Outdoor 28
 Day Session 1
Marko Osmakcic  
Bogdan Bobrov  
Djurabeck Karimov  
12:00 - 12:30
 Day Session 2
Eduard Guell Bartrina  
13:00 - 13:30
 Day Session 3
Olivia Tjandramulia  
13:30 - 14:00
 Day Session 4
Tim Van Rijthoven  
Michael Mmoh  
14:00 - 14:30
 Day Session 5
Ojasvinee Singh  
Tamachan Momkoonthod  
15:00 - 15:30
 Day Session 6
Jade Lewis  
Katherine Sebov  
16:00 - 17:00
 Day Session 7
Mikael Ymer  
17:30 - 18:30

The AO schedule/format is provisional and subject to change if necessary without notice due to adverse weather conditions or other reasons. TA reserves the right to cancel, withdraw, postpone, relocate or reschedule players and or matches when necessary to protect the interests of players, patrons the AO and/or TA.

Major Sponsor
Associate Sponsors
IT Sponsor
Advertisement
@australianopen